AtakumPsikoteknik Hoşgeldiniz
info@atakumpsikoteknik.com
(0552) 670 55 61

Psikoteknik

Psikoteknik Nedir
“4925 Sayılı Karayolları Taşıma Kanunu kapsamında, Karayolu Taşıma Yönetmeliğinin 36. Maddesi “d” bendince mesleki olarak ticari amaçlı araç kullanan tüm sürücülerin her 5 yılda bir yenilemesi gereken “psikoteknik değerlendirme raporu”, 2918 sayılı trafik kanunu kapsamındaki 4 sayılı cetvelle belirlenen özelliklere sahip merkezlerde , yine 4 sayılı cetvelle belirlenen testlerin uygulandığı “psikoteknik değerlendirme raporu” yani “Psikoteknik Belgesi” nin alınması zorunludur.

Psikoteknik Belgesini Kimler Almalıdır
“Ticari Araç Kullanan Şoförlerin zorunlu olarak alması gereken Psikoteknik Değerlendirme Raporu, Ticari araç kullanan kişiler her 5 yılda bir yetkili psikoteknik merkezimizden sağlıklı olduğunu gösteren psikoteknik değerlendirme raporunu  (Psikoteknik Belgesi ) almalıdır.

 Psikoteknik Değerlendirme Raporu  aynı zamanda alkol ve hız aşımına bağlı olarak emniyet tarafından el konulan Ehliyet iadesine dönük olarak verilen belgedir.”

Ehliyet Geri Alma Hız ve Alkol
“Alkollü araç kullanımından 3. kez ehliyetini aldırmış olan sürücüler (5 yıllığına) süre bitiminde Psikoteknik muayenesinden geçmelidirler.

Bir yıl içerisinde 5 defa hız ihlali nedeniyle ehliyetine el konulanlar süre bitiminde Psikoteknik muayenesinden geçmelidirler. Ticari araç kullanan kişiler her 5 yılda bir yetkili psikoteknik merkezinden sağlık olduğunu gösteren psikoteknik değerlendirme raporunu almalıdır. “

Ticari Araç Kullananlar İçin

  • 2 Adet Fotoğraf
  • Ehliyet Fotokopisi
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Ehliyet İadesi İçin

  • 2 Adet Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Ceza Tutanağı Aslı

Ücretlendirme Sistemi

Alkolden ve Hız nedeniyle ehliyetine el konulanlarda ayrıntılı rapor düzenleniyor ücret farklı testlerden sonra belirlenmektedir

Ehliyet İadesi

Alkolden, hızdan ve 100 ceza puanından ve Stajyer sürücü olup ehliyetine  ehliyetine el konulan sürücüler ehliyet iadesi için Psikoteknik Muayene Raporu ile birlikte Psikiyatri Muayene Raporunu alması zorunludur.

PSİKOTEKNİK YENİLEME NASIL YAPILIR?

Zihinsel ve fiziksel açıdan ticari araç sürücülerinin yeterliliğini test eden psikoteknik testi, belli başlı bazı etmenler ele alınarak gerçekleştirilmektedir. Yetkili kuruma başvuru yapıldıktan sonra, uzman psikiyatri kontrolü altında sürücüler yeterlilik sınavına tabi tutulur.

PSİKOTEKNİK YENİLEME NASIL YAPILIR?
Zihinsel ve fiziksel açıdan ticari araç sürücülerinin yeterliliğini test eden psikoteknik testi, belli başlı bazı etmenler ele alınarak gerçekleştirilmektedir. Yetkili kurumaca, uzman psikiyatri kontrolü altında sürücüler yeterlilik sınavına tabi tutulur.

Psikoteknik Cihazı Nedir?

Psikoteknik değerlendirme yapmak için gerekli yazılım ve donanımın bir bütün olarak işlendiği bilgisayar destekli bir test cihazıdır. Testler yaklaşık 1 saat sürmekte olup katılımcının hızına ve uygulanan test sayısına göre bu süre değişebilmektedir.

Zihinsel Yetenek

Ticari araç sürücülerinin güvenli sürüş sağlayabilmeleri adına, belli başlı birtakım özellikleri incelenmektedir. Bu araştırma neticesinde eğer psikoteknik raporu olumlu sonuç çıkarsa kişi belgeyi almaya hak kazanır. Özellikle algılama, muhakeme, dikkat ve hafıza gibi yetenekler bazında doğru limitlere ulaşılması gerekmektedir.

Dikkat ve Anlama

Bu testin neticesinde olumlu rapor çıkması ile belge elde edilebilir. Ticari araç sürücülerinin almış olduğu belge, 5 (beş) yıl süreli geçerliliğini korur. Bu sürenin ardından sürücüler yeniden testlere tabi tutularak yeni bir belge alır. Psikoteknik raporunu elde eden kişiler için, aldığı kurum dahilinde rapor tarihi dolmadan, 15 gün önceden bilgilendirme yapılır.

Psikomotor Yetenek

Özellikle trafikte güvenliğinin tüm sürücüler için daha sağlıklı hale gelebilmesi adına, psikoteknik raporu doğrultusunda bu belgenin verilmesi büyük bir öneme sahiptir. Böylece bireysel olarak sürücü açısından meydana gelebilecek kazalar ve benzeri sorunlar, trafikten büyük bir oranda bertaraf edilmektedir.
× WhatsApp